Kodeks Rodzica i Dziecka PDF Drukuj Email

„Kochać dzieci to nie znaczy żywić do nich uczucia miłości, życzliwości, sympatii. Miłość ograniczona do aspektu uczuciowego nie jest stała. Kochać dzieci to chcieć je zrozumieć, zgłębić wiedzę o ich rozwoju, poświęcać czas na zdobywanie nowych wychowawczych umiejętności.”

Przedszkole powinno wychowywać dzieci tak, aby w przyszłości umiały kochać, szanować i powstrzymywać się od krzywdzenia tych, którzy znajdują się w ich otoczeniu. Dlatego w naszej placówce staramy się stwarzać dzieciom warunki, aby mogły doświadczyć tego, co dobre i co służy ich rozwojowi oraz rozwojowi innych ludzi. Pragniemy umożliwić dzieciom nabycia umiejętności potrzebnych w dalszym życiu społecznym.

Dekalog dla rodziców i wychowanków:

1. Nie upokarzaj dziecka, bo ono tak jak Ty ma silne poczucie godności.

2. Staraj się nie stosować takich metod, których sam w dzieciństwie nie akceptowałeś.

3. Jeżeli zachowałeś się wobec dziecka niewłaściwie, przeproś je i wytłumacz się. Nie bój się utraty autorytetu, dziecko i tak wie, kiedy popełniasz błędy.

4. Pozwalaj dziecku dokonywać wyboru, najczęściej jak możesz.

5. Nie mów „Zrobisz tak, bo ja tak chcę”. Jeżeli musisz czegoś zabronić zawsze to uzasadnij.

6. Nigdy nie mów źle o dziecku, szczególnie w obecności innych osób.

7. Jeśli wydajesz polecenia dziecku, staraj się nie stać nad nim i mówić z „góry swego autorytetu”.

8. Nie musisz być za wszelką cenę konsekwentny, nie musisz być w zgodzie z innym dorosłym (rodzicem) przeciwko dziecku, jeżeli wiesz, że on nie miał racji.

9. Gdy nie wiesz, jak postąpić, pomyśl, jak Ty poczułbyś się, gdybyś był dzieckiem.

10. Staraj się być czasem adwokatem własnego dziecka.

Dziecko, jako wychowanek naszego przedszkola, ma prawo do:

- szacunku, czyli poszanowania jego godności jako człowieka;

- do niewiedzy, ponieważ dopiero odkrywa i uczy się poznawać świat;

- do niepowodzeń i łez, bo nawet najlepsi mają swoje złe dni, kiedy wszystko się wali i sami nie wiedzą dlaczego;

- do upadków, bo błądzić jest rzeczą ludzką. Dziecko wie, że popełnia błędy. Należy pozwolić mu błądzić i radośnie powracać do poprawy;

- do własności, więc pozwól dziecku mieć swoją ulubioną zabawkę, własny kącik pełen drobnych skarbów, pozwoli mu to cokolwiek szanować i kogokolwiek kochać;

- do tajemnicy, bo są sprawy, o których nie mówi się wszystkim;

- do radości, bo szczęście ma swoje źródło we wnętrzu dziecka;

- do wypowiadania swoich myśli i uczuć, bo dziecko pragnie dzielić się swoimi uczuciami, poznać prawdę i kłamstwo, miłość i nienawiść, szacunek i pogardę, nie tylko ulegać, ale i buntować się, aby lepiej poznać abecadło życia;

- do dnia dzisiejszego, ponieważ dziecko chce być tym, kim jest a nie przyszłym dorosłym człowiekiem, pociechą lub zabawką dorosłych.

Dziecko ma swoje wady i zalety, ale pozwólcie być dziecku lepszym!

Hymn przedszkola

Hejże dzieciaki – uważnie słuchajcie,
do przedszkola w Kluczach się wybierajcie.
Bo tu jest ciekawie i wesoło też,
możesz tu dołączyć jeśli tylko chcesz.
Tu się bawimy, śpiewamy, tańczymy,
o ciekawych rzeczach ciągle się uczymy.
Nasze panie mają dla nas zawsze czas,
one najlepiej przecież znają nas.

Jaś i Małgosia są tutaj z nami,
do wspólnej zabawy ich zapraszamy.
Bo uśmiech dziecka – najważniejsza sprawa,
do tego potrzebna świetna zabawa.

Najmłodsza grupa to małe „Smerfiki”,
te co mają cztery latka to „Pajacyki”.
Gdy starszym średniakiem chcecie się stać,
„Motylków” i „Pszczółek” nie trzeba się bać.
„Niezapominajki”, „Słoneczka”, „Muminki”,
mają co dzień rano uśmiechnięte minki.
Dobry humor nigdy nie opuszcza nas,
dołącz do nas czym prędzej, póki czas.

Jaś i Małgosia są tutaj z nami,
do wspólnej zabawy ich zapraszamy.
Bo uśmiech dziecka – najważniejsza sprawa,
do tego potrzebna świetna zabawa.